20 факта, които вероятно не знаете за вашия мозък
2017-10-16

pixabay.com
Мозъкът е най-сложният орган в човешкото тяло. Той е този, който отговаря за всички процеси в тялото ни – нашият неизчерпаем извор на знание, способен да разрешава проблеми, които животните не могат. Съдържа над 100 милиарда нервни клетки, които се свързват помежду си и образуват милиони връзки всяка секунда.
Знаете ли всичко за мозъка си? Предлагаме Ви някои интересни научни факти, които вероятно не сте чували.
- Мозъкът няма рецептори за болка, следователно не може да изпитва такава. Това прави възможно извършването на мозъчни операции върху будни пациенти.
- През мозъка на средностатистическия човек минават около 70 хиляди мисли на ден.
- Научно доказано е, че нервната система не прави разлика между реалност и въображение – реагира еднакво и на двете. Това се използва успешно в различни техники за визуализация, например в спорта – за подобряване на уменията в дадена игра чрез въображаеми „тренировки“.
- Липсата на кислород за повече от 5 минути перманентно уврежда човешкия мозък. За разлика от останалите клетки в нашето тяло, мозъчните клетки не могат да се регенерират. Веднъж повредени, те не могат да бъдат възстановени.
- Мозъкът се развива до края на 40-те години. Най-продължително развитие претърпява зоната на префронталната кора, която е ключова при вземането на решения, социалното развитие и фокусиране на вниманието.
- Мозъкът тежи едва около 2% от общото тегло на човека – при мъжете, приблизително 1.6 кг, а при жените – 1.45 кг.
- Мозъкът е органът с най-голямо съдържание на мазнини в човешкото тяло – около 60%.
- 25% от холестерола на организма се намира в мозъка. Холестеролът е неразделна част от всяка мозъчна клетка.
- Човешкият мозък използва около 20% от общата енергия и кислород, които получава организмът. Възможно е липсата на кислород за 7-9 секунди да доведе до загуба на съзнание.
- Мозъкът има консистенция, подобна на.. тофу!
- Забравянето е важна и полезна функция на паметта – премахва ненужната информация от ума ни и спомага за нормалното функциониране на нервната система. Изследвания показват, че хората, които имат склонност да забравят тривиална информация, се справят по-добре в решаването на проблеми и запомнянето на важни, ключови събития.
- Мозъкът никога не спи! Прекарваме 1/3 от живота си в сън, но дори когато спим, мозъкът продължава да работи усилено. Нещо повече – според проучвания, дейността му по време на сън е дори по-висока в сравнение с останалата част от деня. Тогава той създава нови спомени и затвърждава старите. Не е случайно, че се препоръчва ученето на чужд език, например, да става вечер, преди сън.
- Човешкият мозък генерира до 20-25 вата енергия, когато е буден. Това е достатъчно за да захрани електрическа крушка.
- Мозъкът е 80% вода! При дехидратация, още преди да изпитаме жажда се нарушават концентрацията, паметта и други когнитивни умения.
- Мозъкът при хората е близо 3 пъти по-голям от този на животни със сходен на човешкия размер.
- Скоростта, с която се изпраща сигнал от различните рецептори (например рецепторите за допир) до мозъка е над 200км/ч.
- Чудили ли сте се защо не изпитвате гъдел, когато се погъделичкате сами? Мозъкът е отговорен и за това. Той предсказва с абсолютна точност сензорните последствия от движението, поради което резултатът не е толкова интензивен, в сравнение когато ни гъделичка някой друг.
- В мозъка има над 10000 отделни вида неврона.
- За една минута през мозъка преминава 750-1000 мл кръв.
- През човешкия мозък могат да преминат до 1,016 процеса за минута, което го прави по-мощен от който и да е компютър, създаден досега.
Назад